Adott tehát egy klasszikus Zenbook dizájnvonalat képviselő, laptop, mely a legújabb generációs Intel processzort, rengeteg szituációban hasznos 360 fokban kihajtható OLED érintőképernyőt és kompakt kialakítást kínál várhatóan 400 000 Ft alatti kezdőáron.
Ezt pontosan így kell nézni egy csomagban és mi is úgy közelítettük meg az egész tesztidőszak alatt, hogy tulajdonképpen valami ilyesmi lehet a laptopok jövője vagy adott esetben már a jelenkor, még mielőtt a mobilból tabletté, abból laptoppá váló hologramos kütyük ideje elérkezne.
Hardver
Tudjuk le a szokásos köröket a hardver kapcsán, hiszen akármennyire sem ez egy ultrabook legerősebb pontja, mégiscsak egy komoly befolyásoló tényező a mindennapok során, pláne ha a mostani helyzethez igazodva mondjuk otthonról kell dolgoznunk úgy, hogy nem szeretnénk 8 órát egy asztalnál folyamatosan töltő közelben tölteni.
Tesztalanyunkban egy Intel Core i5-1135G7-es processzorral szerelt változat járt, mely egy 4 magos, 8 szálas egység. Bemutatásakor nem ájultak el a szakértők, de a korábbi 10. generációhoz képest érdemi előrelépést hozott és ami talán ennél is fontosabb, az az Intel Iris Xe grafikus egység, ami a korábbi UHD és Iris Plus egységekhez képest már komoly előrelépést jelent.
Érkezik egyébként a magyar piacra az Intel Core i7-1165G7-es változat is, az egy kicsit nagyobb órajelre képes, de hatalmas különbség egyébként nincs a két egység között. Ami jó hír az a memória és az SSD mérete. Mindkét verzió ugyanis 16GB memóriával és 512GB-os SSD-vel érkezik a hazai boltokba, ami egy ideális kombináció.
8GB-tal is el lehet még lenni, de mivel ezeknek a vékony ultrabookoknak nem éppen a bővíthetőség a legjobb tulajdonságuk, ezért a 16GB időtállóbbá teszi, az 512GB-os SSD pedig szintén örömteli, hiszen sok laptop esetében még mindig 256GB-tal indulnak a gyártók. Így nézve a hardvercsomagot, elmondhatjuk, hogy jó néhány évre be leszünk biztosítva.
Kijelző
Ahogy a korábbi OLED-es laptoptesztünk esetében, úgy most is csak áradozni tudunk a kijelzőről. A 13 colos, vékony kávákkal rendelkező NanoEdge kijelző Full HD felbontást kínál, ami bőségesen elegendő ekkora méretben, a 4K-nak a drágább modellnél sem sok értelmét láttuk. A színek gyönyörűek, melyet saját szemünk mellett a számok is megerősítenek, hiszen 100%-os DCI-P3 színskála lefedettségről beszélhetünk.
Az OLED panelek fényereje is magasabb, mint egy átlagos LCD megoldásé és válaszidejük is sokkal alacsonyabb. Nem szabad megfeledkezni a Pantone és TÜV Rheinland hitelesítésekről sem, főleg utóbbiról kell inkább többet beszélni, hiszen az OLED panelnek számos pozitív hatása is van az egészségünkre nézve.
Az Asus elmondása szerint OLED laptopjaik akár 70%-kal kevesebb káros kékfényt bocsátanak ki, ami szemünk általános egészsége mellett a munka kényelmére és fáradtságérzetünkre is hatással lehet. Azt se feledjük el, hogy sokszor a gyerekeinknek elé is letesszük a gépet, hogy nézzenek mondjuk meg egy mesét vagy jelen esetében nyugodtan rajzoljanak a képernyőre és használják táblagépként a gépet.
Azonban azt kevesen tudják, hogy a fiatalok szeme érzékenyebb a káros kékfényekre, így az egész család számára egészségesebb és szebb képélményt kapunk egy OLED kijelzős laptop esetében.
Egyebek
Egy kicsit még a kijelzőnél maradva fontos megemlíteni a csomagban található stylus-t is, hiszen az az Asus Pen 4096 szintes nyomásérzékenységgel bír és jegyzetelésre, általánosabb rajzolásra tökéletes. A háttérvilágításos billentyűzet egyébként kényelmes és a hazai boltokba magyar nyelven kerül majd, illetve nem maradt le a rendkívül praktikus Asus NumberPad 2.0 technológia sem, mely egy érintésre numpadot varázsol az érintőpadból.
A képernyő felett egy webkamerát is kapunk, így a videóhívásokat is kipipálhatjuk, de a Windows Hello jelszó nélküli azonosítás is elérhető, így rendkívül kényelmes a bejelentkezés.
Bár láttunk már könnyebbet, a gép így sem nehéz, mindössze 1,3kg-ot nyom és rendkívül vékony, ennek ellenére kapunk egy HDMI csatlakozót, egy USB-A csatlakozót és két darab Thunderbolt 4-es USB-C csatlakozót is a csomag része. A 3,5mm-es csatlakozás elmaradt, de a csomagban kapunk egy átalakítót is hozzá, ahogy a vezetékes internethez is, így panaszunk nem igazán lehet.
Az üzemidő terén egy 8 órás munkanap simán kihozható a gépből, ráadásul támogatja a gyorstöltést és egy erősebb USB-C töltővel bármikor egyszerűen tölthető, akár még külső akkumulátorról is. A WiFi 6 és Bluetooth 5 is adott, így a legjobb hálózati technológiákkal lett felszerelve és vezeték nélküli perifériáinkkal is gond nélkül működik együtt a gép.
Összegzés
Az tisztán látszik, hogy az új Asus ZenBook Flip 13 OLED (UX363EA) ezúttal nem tud újat mutatni, ám mégis egy örömteli frissítés. A korábbi 10. generációs modellhez képest itt az OLED panel és a jóval modernebb hardver, a Flip S-hez képest pedig a kijelző felbontását nem éljük meg negatívumként és ennek az ára is jobb lesz.
Mostanság igencsak elszaladtak a piaci árak, de a gyártó elmondása szerint már 400 000 Ft alatt hozzá lehet majd jutni a legolcsóbb OLED-es ZenBook-hoz, ami igazán jó árnak mondható egy ilyen csomagért.
Jobb ultrabook hardvert most nem igazán találunk, az OLED kijelzők terén nyugodtan mondhatjuk, hogy az Asus vezeti a piacot és a legjobb az egészben az, hogy nem is kell vagyonokat fizetnünk ezért az élenjáró csomagért.