Almáék sosem titkolták, hogyha egyszer elkészül az új központjuk Californiában, akkor minden prezentációjukat, termékbemutatójukat ott szeretnének és fogják is megtartani. Ez már idén elkezdődött, noha maga a létesítmény még mindig építés alatt van, de ha minden jól megy, talán még az idei évben birtokba vehetik az alkalmazottak. Ezekkel a szavakkal nyitotta meg Tim Cook az eseményt.
Természetesen a méltán dicsért Steve Jobs szavai ott keringtek a levegőben, továbbá Tim is megerősítette, hogy az általa megálmodott utat követik, senki emberfiáért le nem térnének róla. Szép és őszinte gesztus volt ez, noha talán a félteremnyi SJ fotót nem kellett volna ennyire beletolni az arcunkba, de ez csak ízlés dolga, nyilván.
A campus dicsérgetése után megérkezik a retail vezető, aki bemutatja, hogyan alakítják át a meglévő üzleteiket. Az egész a névvel kezdődik, ugyanis innentől kezdve csak Townsquare-nek hívják majd őket. A cél az, hogy olyan közösségi tereket hozzanak létre helyi művészek, kreatív vezetők, zenészek segítségével, ahol az alkotás és a jó ötletek megosztása pontosa ugyanolyan fontos, mint a kötetlen beszélgetések, fotós technikák gyakorlása vagy az önkifejezés.
Mutat látványterveket is, hogyan fognak festeni a nagyobb városokban ezek a terek. Elképesztő, na. Persze itthon ne nagyon álmodozzunk ilyesmiről, ehhez Chicagoba, New Yorkba, Párizsba vagy Milánóba kell elutaznunk. Jöjjenek a termékek!
Apple Watch Series 3
A kellően felfokozott hangulatban újfent TC foglalja el a pódiumot és rátérünk a prezentáció lényegi dolgaira, a termékekre. Rögtön az Apple Watch-csal kezd, meg persze az elmaradhatatlan számokkal. Állítása szerint a Series 2-es óra megjelenésével lenyomtak minden más gyártót (Rolex, Longines, Hublot és a társaikat), persze azt nem teszi hozzá, hogy egészen pontosan miben. A vevői elégedettség 97%-os, erről kapunk egy kisfilmet, ami elég profin van megvalósítva. Itt hétköznapi emberek leveleket olvasnak fel arról, hogyan segített nekik az óra a különféle tevékenységeikben.
Ezek után kis kitérőt tesznek a szeptember 19-én megjelenő watchOS 4-re, egészen pontosan egy új, a szívünkkel kapcsolatos funkcióra. Többek között folyamatosan monitorozza óránk annak állapotát, sokkal részletesebb adatokat kérhetünk majd le a sportolás után, de figyelmeztet minket akkor is, ha nyugalmi helyzetben szélsőségesen kilengő értékeket mutat.
A pletykák igaznak bizonyultak az új modellel kapcsolatban, ugyanis tényleg SIM-kártyás variánst kapunk, beépített GPS-szel és magasságmérővel. Egy virtuális kártyát képzeljetek el, ami szinkronizál telefonunkkal, tehát nem kell semmit beledugni a készülékbe, viszont hívást indíthatunk és fogadhatunk innentől kezdve, nem szükséges hogy a mobilunk a közelben legyen.
Egy nagyon látványos kis bemutatóval prezentálják ezt, meglepően jól szól a pici mikrofon a csuklón. Számunkra viszont ez csak vágyálom maradhat, ugyanis kicsiny országunkba egyelőre nem érkezik ebből a fajtából, mivel nem szerződtek le olyan partnerrel, aki ilyen virtuális SIM-et biztosítana. Érkezik amúgy egy normál kiadás is, ezt minden további nélkül megvásárolhatjuk 119 990 Ft-os áron. Piros színű amúgy a digitális korona azon, ami cellular képes, így nem lehet összekeverni őket.
Apple TV 4K
Ezt követően az egyik legkisebb üzletág vezetője veszi át a mikrofont, hogy lerántsa a leplet az újgenerációs Apple TV-ről, ami már 4K HDR képes. Sajnos itt igazi újdonságot nem kapunk, de erősebb processzort szereltek bele (egészen pontosan az A10 Fusion-t, ami az iPad Pro-ban is dübörög), így az erre írt játékok már egészen komoly szintet képviselhetnek.
Az előadás alatt promózott is egyet a thatgamecompany a már most nagyszerűen festő Sky című alkotással. Ez az a csapat, akiknek a PlayStation konzolokon nagy sikert arató Journey nevű csodát is köszönhetjük. Az már most borítékolható, hogy az eddigieknél is összetettebb játékok érkeznek a mobileszközökre és az Apple TV-re is.
Az új tvOS egyébként főleg kényelmi funkciókkal gazdagodik, kiírja például egy kosármeccs eredményét és a hátralévő időt, ha esetleg bele akarnánk nézni. Az új Pókemberrel demózzák a 4K HDR felbontást, tényleg elképesztően gyönyörű, persze ehhez szükségünk van egy olyan TV-re, amin ez látszik is.
A legtöbb tartalomszolgáltatóval leszerződtek, így az utolsó negyedévben elérhető lesz a Netflix és az Amazon Prime 4K-s kínálata, több mással egyetemben. Érkezik amúgy egy sima FullHD-s verzió is, ami nyilván csak az új processzort kapta meg. Szeptember 15-től rendelhetőek egyébként. A normál, 32 gigás kiadás 52 990 Ft-tól, míg a 4K-s 32 gigás 62 990 Ft-ért zsákolható be. Utóbbiból kapunk 64 gigásat, 69 990 Ft-ért.
iPhone 8, 8 Plus
Itt már kicsit érezhető volt a közönség frusztráltsága, hiszen semmi olyan információt nem kaptak, amit ne tudtak volna jó előre, plusz titkon ez mégiscsak egy iPhone esemény, ugye. Nem is borzolták tovább az idegrendszerünket, némi visszaemlékezés után meg is kapjuk a kötelező kisfilmet a két újdonságról, az iPhone 8 és 8 Plus-ról. Idén elhagyták az S megjelölést, így egy új verzióra ugrottunk. A telefonok külsőre szinte teljesen megegyeznek a hetes sorozattal, persze eltérések vannak.
Mindkét változatnál maradt a kijelző mérete, ami pontosan 4,7 inch a simánál, 5,5 inch pedig a Plus-nál. A kávákon nem faragtak semmit, de üveg hát és előlapot kaptak, ami természetesen egy teljesen új technikával készültek. Hét rétegű borítás, amit űrtechnológiai minőségű oldalszegéllyel erősítettek tovább. Elvben macerás széttörni, de hát majd meglátjuk a törésteszteknél.
A11 Bionic processzornak hívják a készülékek lelkét, ami egyfelől piszkosul gyors, egészen pontosan 25%-al nőtt a sebesség, ami durva, mert már az előd sem egy reumás csiga. Összesen négy mag kapott helyet, amik akár egyszerre is képesek dolgozni amúgy. A grafikus kártyát is kukázták, helyette egy szintén saját megoldást pakoltak a készülékekbe, ami főleg fotózásnál mutatja meg a foga fehérjét.
A kamerák maradtak 12 megapixelesek, de egy kicsit még jobbak lettek természetesen. Az igazi újdonságot a 8 Plus-ban keressük, ugyanis a továbbfejlesztett portré módon kívül érkezik a portré megvilágítás, ami műtermi fények durván látványos dolgait hozza el a telefonra. Ezeken kívül mindkét készülék megkapta a True Tone kijelzőt, ami a környezet fényviszonyához igazítja a fehéregyensúlyt, széles színtartomány kezelése mellett.
Végre kapunk vezeték nélküli töltést is: a telefonok Qi technológiát használnak és az összes ilyen szabvánnyal ellátott töltővel kompatibilisek. Később nyilván érkezik az Apple saját megoldása, amivel egyszerre frissíthetjük az iPhone-t, Watch-ot meg az AirPods-ot. Komolyan ráfeküdtek még a kiterjesztett valóságra, ami az új grafikus chip segítségével elképesztően látványos lesz idővel.
Az iOS 11 persze már ezekre lesz optimalizálva, amit szeptember 19-től érhetünk majd el. További érdekesség, hogy megszűntek a 32 és 128 gigás tárhelyek, így 64 valamint 256-os dolgokat pakolhatunk kosarunkba. A kisebbik készülék 264 990 Ft-tól indul, míg a nagyobbik 303 990 Ft-tól. Az extra kapacitás nem kevés felárat jelent: 321 990 illetve 360 990 Ft-ra módosulnak így. Megjelenés Szeptember 29-én.
iPhone X
Viszonylag régóta követem a cég konferenciáit, de a nyolcas sorozat bejelentésénél volt szerintem eddig a leggyérebb a taps meg a hujjogás. Tim széles mosollyal az arcán foglalja el a pódiumot és érkezik az a mondat, amire mindenki várt. One more thing. 10 éve adták ki az első telefonjukat, ami alapjaiban változtatott meg tulajdonképp mindent, amiről addig azt hittük, hogy jó.
Most megpróbálják pontosan ugyanezt, így érkezik az igazi újdonság, az iPhone X (iPhone Ten, egészen pontosan). Itt már visszatért a publikum lelkesedése is. Az a helyzet, hogy tulajdonképp már minden kiszivárgott erről a masináról is, így az igazi katarzis elmarad, de tagadhatatlan, hogy élőben elképesztően gyönyörű.
5,8 inch-re hízott a mérete, viszont a faltól falig érő Super Retina Display kijelző miatt egyáltalán nem érezzük nagynak. A felbontás 1125x2436, ez 458 ppi, a technológia pedig OLED, de annak is a továbbfejlesztett változata. True Tone technológia. Elöl-hátul üveg, kiegészítve rozsdamentes acél oldalakkal. A legforróbb pletyka ennél a telefonnál talán a Touch ID volt. Nos, jelentem, hogy nincs rajta semmi ilyesmi, helyét a Face ID váltotta fel.
Ez tulajdonképp az Apple saját megoldása arra, hogy az arcunkkal oldjuk fel készülékünket. Horrorisztikus mennyiségű szenzort használnak ennek érdekében, amik a kijelző tetején, a belógó kis "félszigeten" kaptak helyet. Az arcfelismerés közben több mint 30.000 kis pontot vetít ki a rendszer arcunkra, így azonosítva azt. Mivel csak erre a részünkre koncentrál, így nem zavarja a borosta, a hajunk változása, a ráncosodás, a smink, a szemüveg vagy a szakáll.
Általános derültséget váltott ki, amikor a Face ID segítségével az emojik hűen követték mozdulatainkat. Nyilván a beszélő, pillákat rebegtető kaki mókásan fest. A kamera felbontása maradt 12 megapixel, de dupla képstabilizálással rendelkezik, illetve megkap mindent, ami a 8 Plusban is elérhető. Videót 4K-ban 60 FPS sebességgel vehetünk fel, de 1080p-ben egészen 240 FPS-re lassíthatjuk.
A Qi töltés, 3D Touch és a többi nyalánkság természetesen elérhető, de ugye a kijelző mérete és elhelyezkedése miatt itt az iOS 11 máshogy fest, mint a sima készülékeknél. És akkor jöjjön az, amitől mindenki tartott. Igen, tényleg horror ára lesz, egészen pontosan a 64 gigás 379 990 Ft-tól érhető el, míg a 256-ért 436 990 Ft-ot kell kipengetnünk.
Ez volt tehát az idei Apple Keynote. Nektek hogy tetszenek az új készülékek? Okozott bármi meglepetést még, vagy a kiszivárgott információk miatt nyúzott képpel ültétek végig az előadást? És a nagy kérdés: váltotok valamelyikre?