Papíron ugyanis teljes mértékben nekem készült a kütyü, hiszen egy olyan masináról van szó, amit kreatív munkákra terveztek, kreatív álmodók számára, ennek ellenére azonban mégsem éreztem egyből azt a fajta hívogató érzést a ConceptD 5 részéről, hogy mielőbb neki akarok ugrani a tesztelésnek. Ez nem a fehér verzió, ez a megszokott fekete, nem a legelegánsabb dizájn, hanem inkább funkcionális, szóval nem az afajta ami a külsejével szippant be. Na de ami belül van!
Tisztázzuk azt, ami talán a legtöbbeteket érdekel, és nagy valószínűséggel ez tekinthető a legrelevánsabb információnak a gép kapcsán: erős. Brutálisan bivaly erős. Az általunk is tesztelt CN517-71P típusú variánsban mégiscsak egy Nvidia RTX 3000 GDDR6 ketyeg, szóval mondhatni ez nem meglepő.
Arról meg már nem is beszélve, hogy mivel a gyártó echte kreatív álmodozók számára hozta tető alá a ConceptD 5 Prót, így egy kicsit furán venné ki magát, hogy gyenge teljesítménnyel operálna a masina. Szerencsére nemcsak VGA terén, de proci terén is el vagyunk kényeztetve, lévén hat magos Intel Coffee Lake Core i7-9750H CPU dolgozik az alany szívében.
Egyszerűen imádtuk az Acer ConceptD 5 Pro billentyűzetét
Ezekhez még párosul 32 GB-nyi DDR4 2666 MHz memória, na meg egy TB-nyi SSD, hogy biztosan tudjuk tárolni az alkotásainkat. Vannak apróbb eltérések a különböző árkategóriákban, egy-két elemében változnak a specifikációk, de mi most csak és kizárólag az említett verziószámú modellre koncentrálunk.
Meglepni senkit nem fogunk azzal, hogy multitaskingra, illetve szoftverek kezelésére tökéletes eszköz a ConceptD 5 Pro, de ez már a bejelentés pillanatában tiszta volt, hogy a célközönség nem az lesz, aki olykor olykor kattint hármat a Photoshopban és Audacity-ben utómunkázik öt klikkel.
Már az árcédula is jól jelzi (erre majd a teszt végén visszatérünk), hogy itt isten igazából az Acer azokat célozta meg, akik TÉNYLEG magas gépigényű feladatokat akarnak végezni a munkaállomásukon, például az egyik ilyen nagy kihívás a 4K videókkal való videóvágás.
Masszív hűtőrácsokon fújja ki az RTX 3000 által keltett hőt
Hogy, hogy nem, erre mi is rávetettük magunkat, hiszen azért manapság már tényleg kezdjük a 4K korát élni, csak éppen vágóasztalon dolgozni vele brutál nehéz meló. Túloznánk, ha azt mondanánk, hogy akadásmentesen ment vele a munka, itt-ott volt egy-két belassulás, de összességében abszolválni tudtuk vele a küldetést.
Szinte minden olyan területet lefog az Acer a ConceptD szériával, ami a kreatív munkaköröket illeti, és bár az igazán felsőkategóriás munkavégzéshez még mindig alkalmasabb egy izmosabb széria a brandből, de fotókezelésre, 3D animációkra, hangmérnöki munkákra és minden hasonló, gépigénygazdag dologra remek választás lesz a szóban forgó masinéria.
Az aksiidő azonban határozottan gyengének bizonyult a tesztünk során, de ez sem volt túlzottan meglepő, hiszen azért mégiscsak felsőligás alkatrészekkel megpakolt erőműről beszélünk, az Nvidia kártya szeret sokat harapni a teljesítményből. Három óránál merült ki átlagfelhasználás mellett az üzemidő, de ha esetleg még energiaigényesebb feladatokat végeztünk, akkor ez még inkább lecsökkent - akár még egy-másfél órára is.
Minden irodában csinosan mutat
A dizájn absozlút hozza azt a feelinget, amit a ConceptD termékcsalád mindig is képviselt, miszerint letisztult, egyszerű, enyhén "üzleti hatást" kelt a küllem. Bár a fehér színű verzió nekünk jobban tetszik, a nálunk járt feketének sem lehet oka panaszra. Semmi csilivili, magyarán kinézetében is igyekszik idomulni a masina az általa képviselni kívánt mentalitáshoz.
Ezenfelül erős, robosztus a kialakítás, úgyhogy távolról sem egy törékeny darabról beszélhetünk. 2,2 kilót nyom összességében, illetve a billentyűzetet is egy igazi kánaán használni. Kézreáll, kényelmes, csendes, szóval még olyan helyen is megállja a helyét, ahol egyébiránt másokat nem szeretnénk zavarni a pötyögésünkkel.
A portok szegmensére is tegyünk egy gyors kitérőt, bár nem feltétlen voltunk megelégedve a ConceptD 5 Pro ezen részével. Két USB 2.0 áll rendelkezésre, egy C-típusú USB csatlakozó, két USB 3.1, és egy HDMI port. Már többen is felemelték a hangjukat, de azért mi is finoman megemlítjük, hogy az ujjlenyomatolvasó, a DisplayPort és hasonló finomságok azért hiányoztak nekünk is.
A csatlakozási lehetőségekkel nem voltunk teljesen elégedettek
Hozzánk a 17 colos variáns futott be, és bár valóban sokat hozzáad az élményhez a képernyő mérete, önmagában is lehengerlő látványt prezentált számunkra a ConceptD 5 Pro. 100%-os Adobe RGB színlefedettséggel dolgozik a kijelző, a betekintési szög és a fények megjelenítése egyenesen pazar.
Egészen új oldalát képes megmutatni egy-egy alkotás, amikor ilyen gyönyörű kijelzőn vizslatjuk, abban pedig egészen biztosak vagyunk, hogy bárki, aki képi anyaggal szeretne dolgozni a szóban forgó tesztalanyon, az meg fogja találni a számításait az Acer termékében.
Értelemszerűen itt 4K felbontásról beszélünk, ami ebben az árkategóriában el is várható (nyugi, most már tényleg lassan rátérünk a piszkos anyagiakra).
A touchpad semmilyen változást nem hoz a többi Acerhez képest
Tehát hol tartunk? Brutál erős belső működik a ConceptD 5 Próban, kiváló a videókártya, a processzor, a kijelző egyenesen mesés, pötyögni is élmény rajta, viszont közben az üzemidő mégiscsak visszább fogja a lovakat, no meg a csatlakozók mennyisége is problémát jelenthet.
Tudjuk jól viszont, hogy végeredményben nagyon sokszor az árcédula dönt, úgyhogy lássuk is, mitől döglik a légy: itthon is többféle verzióban kapható a gép, 650 ezer és 910 ezer forint közötti ársávban (a 4K kijelző és a processzor mindegyikben azonos!) - ebből jól kivehető, amit már korábban is mondtunk a tesztben, hogy itt bizony nem a hobbi felhasználók lettek megcélozva.
Kétség sem férhet hozzá, hogy kitűnő választás lesz ez azok számára, akik a kreatív munkáiknak akarnak élni, ellenben arra a kérdésre, hogy vajon ez-e a legjobb választás a piacon, nemigen lehet objektív választ adni. Bizony aspektusokban valóban akadnak jobb megoldások, de a ConceptD 5 Pro egy sor olyan érdemet vonultat fel, ami akár még páratlannak is tekinthető.
Nem a legszebb ConceptD termék, de nem is az a feladata hogy szép legyen
A kezdeti szkepticizmusom nagyon gyorsan elmúlt, hiszen a tesztidőszak alatt egyre inkább kezdtem azt érezni, hogy nemcsak egy gép felhasználója vagyok, hanem a gyártó valóban nekünk, tartalomgyártóknak álmodta meg a gépet, és ez a fajta azonosulási faktor mostanában egyre fontosabb, lévén ki kell alakulnia kötődésnek a felvevőbázis és a gyártó között valahogyan.
Bár egy-két dolog miatt azért húztuk a szánkat a tesztben, végeredményben kijelenthetjük, hogy tényleg egy nagyszerű munkaállomást dobott piacra az Acer, és bár a ConceptD termékcsaládból nem ez lett a kedvencünk, kétségtelen, hogy ott a helye az élmezőnyben a ConceptD 5 Prónak.