Ez a nemzetközi tudományos igazolás - amiben magyar kutató is dolgozott - azt a korábbi felvetést is igazolja, miszerint gyors ritmusra van szükség, hogy magasabb fokozatú agyi aktivitást lehessen létrehozni. Az már egy ideje nem is kérdés, hogy a bennünket körülvevő teret az agyi neuronok érzékelik, ám magát a folyamat mechanizmusát nem ismerték. Állatkísérleteket végezve a vizsgálatok kimutatták, hogy a térbeli pozíciónkat a hippokampusz idegsejtjei, a helysejtek kisülésével lehet magyarázni.
A kisüléseket követően az agy képes rekonstruálni az eddig megtett útvonalat, ehhez egy sajátos koordinátarendszert használ, ami szintén az agyunkba van kódolva. A kísérleteket végül epilepsziás betegeknél is megkezdték, elektródákat ültettek be a pácienseknél, hogy lekövessék az egyedi neuronok aktivitását is.
Végeredményként az epilepsziás rohamok helyének meghatározása mellett a betegek térérzékelését is fel tudták mérni és ezzel együtt az emlékezet is tesztelhető volt. Ez a felfedezés egyértelműen előremutató több neurológiai betegség kezelésében is.