Eddig is úgy vélték a tudósok, hogy ritkán lép kölcsönhatásba a hagyományos anyaggal, azonban egy új tanulmány keretein belül rámutattak, hogy 1000-szer kevesbé valószínű ez az interakció, még az eddig vélt értékhez képest is.
Sokáig ugyanis úgy vélték, hogy például a Tejútrendszerben is tonnaszámra lelhetőek fel mellékbolygók, ennek ellenére 1,4 millió fényéven belül mindössze 59 ilyet találtak, miáltal arra a következtetésre jutottak, hogy ezek messze nem annyira számottevőek a galaxisunkban, mint eddig hitték.
A mellékbolygók fajsúlyos szerepe tehát kihúzva a listáról, ebből fakadóan pedig megszületett az az ötlet, hogy talán a sötét anyag az univerzum kialakultakor még jóval magasabb hőmérsékletű, ergo "melegebb" volt, mint most, így pedig sokkal gyorsabb mozgásra volt képes anno, azaz kevésbé volt valószínű, hogy ütközik a sötét anyag a hagyományos anyaggal.
Eme megfigyelés révén született meg az eredmény, miszerint 1000-szer kisebb a valószínűsége a kétféle anyag kölcsönhatásának, mint amit eddig gondoltak a tudósok. Hogy ebből hosszútávon milyen módon fogunk profitálni? A legfontosabb egyértelműen, hogy ezzel is egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy mégis mi valójában a sötét anyag, ami egy olyan kérdés, ami szinte a kezdetek óta fejtörést okoz az emberiségnek.